
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 36.1 mm |
| Width | 2.5 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 8.5 mm |
| Packaging | Bulk |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Bronze |
| Pitch | 2.54 mm |
| Color | Black |
| Connector Type | Header, Socket |
| Number of Positions | 14 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Plastic |
Stock: 5769
Distributors
pcbx
Unit Price$0.54398
Ext.Price$0.54398
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.54398 | $0.54398 |
| 10 | $0.46113 | $4.61130 |
| 25 | $0.43680 | $10.92000 |
| 50 | $0.41376 | $20.68800 |
| 100 | $0.39193 | $39.19300 |
| 300 | $0.37027 | $111.08100 |
| 500 | $0.34980 | $174.90000 |
| 1000 | $0.33310 | $333.10000 |
| 3000 | $0.31472 | $944.16000 |
| 5000 | $0.29735 | $1486.75000 |
| 10000 | $0.29526 | $2952.60000 |
